23.6.2017 udělilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Nemocnici Sokolov akreditaci na získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti pro obor specializačního vzdělávání „rehabilitační a fyzikální medicína“, a to na období 8 let. Získali jsme tak 3 školící místa v příslušném oboru. Získáním akreditace dáváme možnost získávání praxe v uvedeném oboru dalším kolegům.
Kinesiotaping představuje terapeutickou metodu používanou k léčbě akutních či chronických potíží pohybového aparátu. Tuto metodu vyvinul již v 80. letech japonský chiropraktik Kenzo Kase.Kinesiotaping působí na naše svalstvo, šlachy, fascie, úpony, klouby, lymfu, krevní oběh a nervstvo.K samotnému úkonu se používají speciálně upravené kinesio tapy (tejpy). Tapy se aplikují na postižené partie pohybového systému. Správně aplikovaný tape, dokáže výrazně urychlit proces regenerace svalu a tím ho funkčně navrátit do optimálního stavu. Kinesiotaping tak ovlivňuje bolest, navozuje správné stereotypy svalové či kloubní funkce a tím přispívá ke korekci celého pohybového aparátu. Rovněž kinesiotaping zabraňuje dlouhodobému přetěžování pohybové aparátu, což přivítají jak profesionální tak i rekreační sportovci.Jednoduše nám tedy kinesio taping přináší stimulační účinky na svalstvo, klouby, lymfu a nervový systém. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cévní a lymfatické cirkulaci přímo pod tejpem a následném zvýšení látkové výměny. Ve své praxi aplikuji tuto metodu kinesio tapingu velmi často a to zejména po mobilizaci postižené tkáně, masáži a akupunkturním ošetření.
Naše rehabilitační oddělení vlastní dva přístroje společnosti HOCOMA, která je lídrem v rehabilitační robotické terapii neurologických poruch hybnosti. Společnost se sídlem v blízkosti Curychu ve Švýcarsku s mezinárodní působností v oboru zdravotnické techniky vyvíjí inovativní řešení léčby a úzce spolupracuje s předními klinikami a výzkumnými centry.
Tyto výrobky úspěšně pomáhají při rehabilitaci neurologických pacientů s poruchami pohybu způsobené mozkovou mrtvicí, poraněním míchy, traumatickým poraněním mozku, roztroušené skleróze nebo jiných neurologických nemocech a zraněních.
NEMOS GROUP pořádá dne 23. 6. 2014 od 14:00 hodin ve spolupráci s rehabilitačním oddělením Nemocnice Sokolov I. společnou konferenci fyzioterapeutů, ergoterapeutů a zdravotních sester na téma „Péče o pacienta po cévní mozkové příhodě na rehabilitačním oddělení“. Konference se koná v prostoru zaměstnanecké jídelny Nemocnice Sokolov. V programu zazní mimo jiné přednášky o syndromu vyhoření u pečujících profesí, dysfagie a orofaciální stimulace u CMP, ergotepraie paretické horní končetiny u CMP, využití přístroje Armeo, neglect syndrom – úloha ošetřovatelské péče a kazuistika – ošetřovatelská péče u pacientky po těžké cévní mozkové příhodě s významou spasticitou.
Dne 28. 4. 2014 se na rehabilitačním oddělení Nemocnice Sokolov uskuteční už druhé setkání praktických lékařů. Součástí setkání bude prezentace oddělení, prohlídka rehabilitačního oddělení včetně ambulance a elektroterapie a nabídka poskytovaných služeb. Lékaři budou také seznámeni s novými přístroji včetně praktických ukázek, jako je například přístroj Armeo – funkční terapie ruky se zpětnou vazbou a přístroj Erigo – vertikalizační, se kterým rehabilitační pracovníci dokáží simulovat chůzi paretickým pacientům.