Dětské a novorozenecké lůžkové oddělení

NOVOROZENECKÉ ODDĚLENÍ

Nachází se ve druhém patře v pavilonu E. Je součástí oddělení šestinedělí. Novorozenecké oddělení zajišťuje standardní péči o fyziologické novorozence, systém ošetření roaming- in  - dítě s matkou je samozřejmostí. Jsme otevření moderním trendům ošetření novorozence nejlépe po předběžné domluvě, například formou porodního plánu. Pokoje jsou dvoulůžkové, na pokoji je WC i sprcha, Wi-fi připojení, TV..

 
Novorozenci po spontánním porodu s nekomplikovaným průběhem jsou propouštěni do domácího ošetřování nejdříve po 72 hodinách (obvykle 4. až 5.den).

 
Snažíme se vytvářet vlídné, přátelské prostředí a maximálně vyhovět individuálním potřebám novorozenců i maminek. Našim cílem je v co nejkratší době (3 - 4 dny) kvalitně zaučit maminky v péči o miminko, aby se naučily rozumět jeho projevům a potřebám a došlo tak k vytvoření pevného svazku mezi nimi. Propuštěné maminky mají také možnost se na telefonním čísle 352 520 222 nonstop 24 hod. poradit o problémech s kojením a péčí o své novorozené děťátko.
 

Návštěvní doba: rodiče dítěte 9-19 hod., ostatní 15-17 hod.

Odborná vyšetření

Novorozenec je vyšetřen podrobně lékařem ihned po porodu, každé ráno při ranní vizitě, a při změně stavu, ve vybraných případech při večerní vizitě.

Screening katarakty

V průběhu pobytu se všem dětem provádí nebolestivé vyšetření očí oftalmoskopem jako screening k časnému odhalení vrozené katarakty (šedého zákalu). Předcházíme tím nevratnému poškození zraku, pokud by došlo k prodlení v léčbě tohoto onemocnění.

Screening sluchu

Od roku 2012 navíc provádíme také screening sluchu u všech narozených dětí. Frekvence těžkého sluchového postižení se udává 1 na 1000 narozených a včasný záchyt je nezbytný k zajištění dalšího speciálního vyšetření event. léčby.
 

Zobrazovací vyšetření

Rtg a USG vyšetření provádí na naše doporučení lékaři RDG oddělení. 

 
Co si sebou vzít na miminko do porodnice

  • Plenkové kalhotky Happy, velikost  " 0 " (1 - 3 kg) či jiné vel. 0 – cca 8 ks na den

  • Látkové pleny 2 ks

  • Bavlněná osuška či tetra plena 1x

Naše novorozenecké oddělení spolupracuje se společností HIPP. Každá maminka po porodu dostává dárkový balíček s kosmetikou pro miminka. Zároveň je maminkám nabízen kojící čaj HIPP s obsahem anýzu, fenyklu a kmínu na podporu tvorby mléka a pokrytí zvýšené potřeby tekutin v období kojení.

Doporučení pro maminky: Před porodem je vhodné si zajistit pro Vaše miminko pediatra, ke kterému budete s děťátkem chodit. Jeho jméno je pak potřeba nahlásit před porodem sestřičce.

Rady pro maminky propouštěných dětí:

V den propuštění se telefonicky spojte s dětským lékařem, u kterého chcete své dítě zaregistrovat a domluvte si první vyšetření v poradně.
Mělo by proběhnout do 3 dnů od propuštění. Do týdne od propuštění by Vaše miminko mělo mít provedeno screeningové vyšetření kyčlí včetně sonografického vyšetření (nebylo-li provedeno v porodnici). V Sokolově jej provádí na poliklinice (LPZ) MUDr. Galek vždy ve čtvrtek 8:00 – 11:00 hod., není nutno se předem objednávat. Počítejte s čekáním.

Do 8 dnů věku dítěte jste povinna přihlásit dítě ke zdravotní pojišťovně, u které jste sama zaregistrována. K tomu potřebujete občanský průkaz a rodný list dítěte. Rodný list si vyzvednete na matrice. Při propuštění dostanete od lékaře „ Zdravotní a očkovací průkaz dítěte“. Je v něm informace o průběhu pobytu dítěte na novorozeneckém oddělení ( o případných komplikacích, proběhlých vyšetřeních, ev. očkování...).
Tento průkaz bude provázet dítě do 18-ti (19-ti) let, zaznamenávají se do něj veškeré důležité informace o zdravotním stavu dítěte, očkování,..  Je důležité mít jej vždy při sobě, při návštěvách u vašeho praktického lékaře, i při ev. návštěvách pohotovosti či ve specializovaných poradnách. Vždy spolu s průkazem pojištěnce.

Něco navíc pro Vaše miminko:

Pro Vaši pohodu a komfort Vašeho miminka nabízíme možnost zapůjčení speciální novorozenecké pojízdné postýlky. V postýlce je miminko v šikmé poloze a v prvních dnech života oceníte její mobilitu. Postýlku lze zapůjčit u vrchní sestry dětského oddělení Petry Fischerové, kontakt: petra.fischerova@nemosok.cz, tel: 607/784 912. Pronájem postýlek je pro maminky, které přivedly na svět miminko v naší porodnici zcela ZDARMA. Zapůjčit si ji můžete oproti vratné záloze ve výši 1.000,-Kč.

Péče o novorozence doma

Ošetřování:


PUPEK – pokud je potřeba, čistíme převařenou vodou ev. 60% líhem (k dostání v lékárně), ev. stroupečky nestrhávat, odloučí se postupně samy.

NEHTY – stříhání odložit do doby, než si budete skutečně jisty, že stříháte jen nehet a ne i kůžičku, která je zpočátku přirostlá. Nejlépe se nehtíky stříhají ve spánku, když je dítě zcela klidné. Aby se dítě nepoškrábalo, můžete v prvních dnech přetahovat rukávky nebo pořídit bavlněné rukavičky.

OČI – pokud je patrná sekrece, použijte k péči O-septonex kapky  (k dostání běžně v lékárně). Bude-li sekrece přetrvávat, poraďte se u dětského lékaře.

NOS – běžně nečistíme. Novorozenci nemají rýmu. Pokud je v nosánku nějaký hlen, jedná se většinou o zateklé ev. ublinknuté mlíčko. Čistíme smotaným čtverečkem buničiny.

UŠI – nečistíme

PŘEBALOVÁNÍ – nejméně 1x za 3 hodiny, samozřejmě po každé stolici. Zadeček nejlépe opláchnout pod tekoucí vodou, mýdlo není zapotřebí. Vlhčené ubrousky nepoužíváme (jen „na cestách“), zbytečně dráždí dětskou pokožku, která je velmi citlivá. Po přebalení mažeme zadeček mastičkou na zadeček (Rybilka, Sudokrém..).

KŮŽE – promazáváme dětskou kosmetikou, určenou pro novorozence – olejíček, pleťové mléko. Obecně platí, že čím méně přísad, tím lépe. Po koupání pečlivě vysušit všechny záhyby (krček, třísla, podpaží, za ušima). Kůži netřeme, ale jemně přikládáme osušku. Na zadeček používáme rybilkovou mastičku. Pokud je kůže zadečku citlivější, je nutné častější přebalování, ev. větrání zadečku.

GENITÁL – u chlapečků nikdy nepřetahujeme předkožku, při koupání jen postupně jemně uvolňujeme, jen tak jak to jde. U děvčátek opatrně čistíme prostor mezi stydkýmí pysky, nemažeme tam mastičku. Někdy se u děvčátek může objevit hlenový (ev. i mírně krvavý) výtok, je to reakce způsobená ještě mateřskými hormony (podobně jako zduření prsních žlázek, které může být i u chlapečků). Stolici utíráme vždy zepředu dozadu!!!

Vycházky

Během dvou dnů můžete s miminkem ven. Volíme parky apod., vyhýbáme se silnicím s výfukovými plyny. V létě nechodíme ven v poledním žáru, raději dopoledne nebo navečer, raději do stínu. Pozor na přehřátí v kočárku v letních měsících. Dítě do roka věku nevystavujeme přímému slunci, kůže je daleko citlivější než u dospělého. V zimě nechodíme s dítětem ven, pokud jsou nepříznivé rozptylové podmínky (inverzní počasí). Teploty několik stupňů pod nulou nevadí. Dětskou kůži chráníme proti slunci či mrazu příslušným ochranným krémem.

Návštěvy

 Nevystavujme děťátko zbytečně riziku infekce. Alespoň po dobu šestinedělí omezte návštěvy doma u miminka na minimum. Neberte miminko do nákupních center apod.

Chování a polohování

Nejlepší poloha pro chování a zklidnění dítěte je poloha „v klubíčku“, protože je nejvíce podobné poloze, kterou miminko zaujímalo v děloze. V postýlce střídejte polohu – pravý, levý bok.

Dudlík

Dokud se dítě nenaučí dokonale techniku sání z prsu, je používání dudlíku velmi nevhodné. Miminko se naučí „jen dudlat“ a stejně bude pak „jen dudlat“ prs. Sání z prsu je daleko větší práce. Později lze užití dudlíku připustit ke zklidnění dítěte. Je to pak „menší zlo“, než zkliďňovat dítě trvale u prsu.

Kouření

Kouření v těhotenství škodí matce i dítěti. Všech 5000 škodlivých a většinou karcinogenních látek, které jsou obsaženy v cigaretě, se vylučuje i do mateřského mléka a dostává se přímo do těla miminka. I pokud nekojíte, pasivní kouření ohrožuje vaše dítě na zdraví. Vystavujete ho zbytečně riziku častějších infekcí dýchacích cest, nakonec vám může z dítěte vyrůst astmatik. Uvědomte si, že pokud jste kouřila v těhotenství, má vaše dítě po porodu až abstinenční příznaky, což může být příčinou častějšího pláče a neklidu, než u miminek maminek nekuřaček. Podobně škodlivé jsou v těhotenství a během kojení alkohol a drogy.

Bezpečnost

Nikdy nenechávejte miminko ani na okamžik na neohrazeném prostoru (stůl, přebalovací pult, postel..). I novorozeneček se umí „šikovně odrazit“ a může spadnout. Až začne vaše miminko chodit, pozor na hrnky s horkou kávou, varné konvice, sporáky...pozor na ostré hrany v bytě...pozor na stupínky a schůdky, pozor na elektrické zásuvky. Ještě později velký pozor na veškeré léky a čistidla...

Co je dobré nakoupit v lékárně:

Pro běžnou péči o miminko se může vždy hodit: čtverečky buničiny, rybilka, dětská kosmetika (olejíček, pleťové mléko), O-septonex kapičky do očí, Sudokrém, Infadolan mast ( na drobná poranění, škrábance...) Myslete dopředu, co kdyby onemocnělo. Mít doma teploměr a na teplotu dětské Paralenové čípky a Nurofen sirup.

Nemoc a dětská pohotovost

V prvním období můžete mít množství drobných starostí ( kojení, péče o kůži, neklid, „bolest bříška“...) Každý problém se snažte vyřešit v poradně se svým dětským lékařem. Pokud budete nutně! potřebovat lékařskou péči mimo ordinační hodiny střediska, je dětská pohotovost zajištěna ve všedních dnech 16-21 hod, v sobotu, neděli a o svátcích 9-19 hod, v pavilonu C, registrace na centrálním registru. Mimo tyto hodiny akutní případy řeší dětské odd. nem.


Slovenská 545

356 01 Sokolov

IČO: 24747246

skupinové DIČ: CZ699004572  
 

Copyright © 2020 NEMOS NET