Pediatrům ze sokolovské nemocnice roste počet dětí s periodickými horečkami

10.9.2018

Pediatři v sokolovské nemocnici evidují v posledních letech nárůst pacientů s tzv. periodickými horečkami. Jedná se o nemoc, kdy se dětem již od batolecího věku stále vrací vysoké horečky a lékaři zatím nejsou schopni se onemocnění úplně zbavit.

Jedná se o nemoc, která je lékařsky diagnostikována teprve od konce 20. století a do širokého lékařského povědomí se dostává až několik posledních let. Také díky tomu počet nemocných, lépe řečeno diagnostikovaných, roste. Nemoc může vypadat jako klasická angína, která se léčí antibiotiky. Zhruba za měsíc jsou ale horečky zpět a vrací se pravidelně,“ vysvětlují lékařky z Pediatrického oddělení Nemocnice Sokolov MUDr. Markéta Halířová a MUDr. Jana Kurcová.
 
Nemoc se u takto malých dětí objevuje každý měsíc se železnou pravidelností a batole na pár dní úplně vyčerpá. I v lékařských kruzích se o ní mluví do určité míry jako o záhadě, jejíž původce není známý. Musí se jen čekat, až s věkem zmizí.Takto nemocné dítě má vedle zvýšené teploty zvětšené uzliny, zarudlý krk.
 
Nemoc u dětí obvykle vymizí postupně, s věkem. „Jednotlivé ataky horeček se někdy daří zastavit pomocí jedné dávky kortikoidů. Uleví se dětem, ale i rodičům, kteří konečně vědí, čím jejich dítě trpí,“ doplnily lékařky. Rodičům, kteří mají podezření na tuto nemoc u svých dětí radí, aby neexperimentovali a urychleně navštívili odborníka. 
 
Dříve se o této nemoci všeobecně nevědělo, generace dnešních praktických lékařů, šedesátníků se o této diagnóze během studií nic nedozvěděla. Z počátku se choroba diagnostikovala především v pražských odborných centrech.
 
Právě o této nemoci se bude mimo jiné hovořit na Pediatrických dnech, které Markéta Halířová a Jana Kurcová organizují na 6. října v aule sokolovského gymnázia.
 
Jedná se o setkání pediatrů, pediatrických sester a zdravotníků především z Karlovarského kraje, kterého se loni zúčastnilo více než 130 lidí. Jde o největší akci svého druhu v Karlovarském kraji, která se koná již po třetí. Jako přednášející se zde představí i největší lékařské kapacity z tohoto oboru. „Právě díky takovým akcím se o periodických horečkách dozvídají i lékaři z tzv.periferií,“ vysvětlila Markéta Halířová.
 
S příspěvkem, který bude věnovaný právě periodickým horečkám, se představí prof. MUDr. Pavla Doležalová Csc.z Všeobecné fakultní nemocnice, s přednáškami z oboru endokrinologie pak prof. MUDr. Jan Lebl, Csc., přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Motole a hovořit bude také primář dětského oddělení sokolovské nemocnice MUDr. Luboš Vaněk.
 
Zajímavostí kongresu bude i vystoupení zdravotního klauna. Se stejnojmennou neziskovou organizací, která je široce uznávaná pro svoji odbornost v oblasti využívání humoru ve zdravotnictví, spolupracuje Nemocnice Sokolov dlouhé roky. „Často se jedná o amatérské herce v klaunském kostýmu, na které skvěle reagují jak pacienti, tak i rodiče, ale i personál. Jsou to naši nejlepší spolupracovníci,“ uzavírají pediatričky.


Archiv novinek

Zákaz návštěv od 2.3.2020

22.05.2020 - Vážení pacienti, návštěvníci! Zákaz návštěv v Nemocnici Sokolov zatím nadále trvá. Jsou připravovány podmínky rozvolnění opatření od 1. 6. 2020. Uvědomujeme si, že...

V Nemocnici Sokolov a Ostrov oslavili Mezinárodní den sester

15.05.2020 - Zástupci vedení Nemocnice Sokolov a Ostrov předali květiny a poděkování všem sestrám za náročnou práci u příležitosti Mezinárodního dne sester. Květiny a osobní poděkování...

Archiv novinek

Slovenská 545

356 01 Sokolov

IČO: 24747246

skupinové DIČ: CZ699004572  
 

Copyright © 2020 NEMOS NET